• Březina 305, 67905
  • + 420 604 381 430

OSOBNÍ KOUČOVÁNÍ

něco skončit bývá těžší než něco začít

O CO JDE

Ať už jde o jakákoliv témata – pracovní či osobní – vše vždy zůstane mezi námi. Důvěrnost a mlčenlivost je základním etickým předpokladem pro mou práci. Tím druhým je pracovat tak, abych Vám opravdu pomohl, profesionálně díky vzdělání a eticky, tj. na základě Vašich potřeb a adekvátně (např. uměle neprodlužovat).

Více

NEJČASTĚJŠÍ TÉMATA

Patrně nejčastějším spouštěčem bývá nespokojenost s nějakou situací či obecně životem – nebaví mě práce, manžel či manželka mi nerozumí, přátelé se na mě vykašlali, nevím jak se mám rozhodnout. Většinou bývá někdo na ráně, kdo za vše může (šéf, děti, vláda, …) někdy dokonce i já sám (jsem pohodlný, nerozohodný, hloupý, naivní, …).

Více

PŘÍBĚHY

Tady najdete příklady toho jak se dá s osobními tématy pracovat, k čemu mohou vést z pohledu řešení a příkad toho, jak může naše spolupráce vypadat.

A pokud se v některých z nich poznáte, nevěšte hlavu, jsme přece lidé a podobnost je, jak jistě víte, čistě náhodná …

Více

CO TO JE

Něco skončit bývá těžší než něco začít. Rutina, zvyk, každodenní pravidelnost, jistota, že ráno vstanu a opařím se čajem. Proč je to tak těžké měnit zavedené i když cítíme, že by to bylo třeba? Je to pohodlné, přirozeně se brání něčemu co přinese určitou míru nejistoty a svým způsobem nás chrání nás před neuváženými experimenty. Dávají nám jistotu, že věci půjdou tím směrem, který očekáváme, přeci vím, že když otočím klíčem, zámek se odemkne.

Pokud se ale rozhodneme, že chceme změnit tuto rutinu, že se chceme změnit, potřebujeme něco nového, novou vizi, jak to má vypadat a vlastně i novou rutinu. Koučování může být tou cestou. Kouč Vám pomůže najít novou vizi a popsat ji tak, abyste věděli, že jí říkáte pane, že víte, proč ji chcete a dokázali ji vytvořit a udržet.

Systemický přístup je i v osobním koučování důležitý. Nejste na světě sami a Vaše rutiny se jistě týkají i ostatních. Co bude např. říkat Váš partner, pokud se rozhodnete změnit zaměstnání? Nebo Vaši přátelé, když odjedete na severní pól?

Koučování je o práci se sebou samým, kouč, alespoň ten profesionální, Vám neporadí, co a jak máte udělat. Je expertem na to jak lidi podnítit, přimět k sebepoznání a motivovat je vkonstruovat si nový svět.

zpět

NEJČASTĚJŠÍ TÉMATA

Jde spíše o okruhy, se kterými partneři přicházejí. Každý rozhovor je jiný, stejně tak jako každý z nás je originálem.

životní styl, zdraví

spokojenost v životě

osobní rovnováha

stres a využívání času

vztahy s rodiči, partnery, dětmi, přáteli

komunikace v rodině, s přáteli, v zaměstnání

sebevědomí a důvěra v sebesamotného (nedokážu, neumím, nejsem schopen, …)

PŘÍBĚHY

Iva zavolala s tím, že jí kamarádka doporučila koučování a že vlastně neví úplně přesně o co jde. Že teď řeší takové dilema a kamarádka říkala, že bych jí mohl pomoct. Domluvili jsme se na první hodinu, popovídáme si a pak se domluvíme, zda a jak dál. Nakonec jsme se setkali ještě dvakrát, říkala, že ji to v práci přestává bavit, že nemůže říct, že ji práce jako taková nebaví, ale nějak má pocit, že to není ono. Už během první schůzky bylo jasné, že to není o práci, ale o lidech. Rychle si uvědomila, že to „nebaví“, je vlastně jeden konkrétní spolupracovník, kterého neustále řeší a který ji štve. Pomohlo, když se na něj dívala jakoby z druhé strany, hodinu jsme vymýšleli, jak jinak mohl myslet to a ono, jaké měl důvody k tomu a tomu. Pak to Ivča zkoušela v práci, vždycky když cítila, že jí začíná něčím štvát, vymyslela si druhé vysvětlení, někdy pěkně absurdní, až se tomu občas nahlas zasmála. S tím nesnesitelným kolegou dnes občas zajde i na oběd, ne že by se milovali, ale nepřekáží si. To jaký je ten druhý, záleží totiž na Vás. Jaké si to uděláte, takové to je.

zpět

Reference